מידע מקיף על הלוואה מיידית

כל עסק - בין אם הוא קטן ובין אם הוא גדול - זקוק לעתים לסיוע כספי משמעותי. בחלק מהמקרים יכול העסק להמתין פרק זמן מסוים עד לקבלת האשראי המיוחל, אבל ישנם גם מקרים שבהם הצורך הוא בקבלת הלוואה מיידית, בין אם כדי לצלוח משבר שפוגע בהתנהלות השוטפת ועלול אף להוביל לקריסת העסק ובין אם כדי לנצל הזדמנות עסקית משתלמת במיוחד שעלולה כבר לא להיות רלוונטית לאחר זמן מה. כדאי לדעת שאמנם קיים מגוון רחב למדי של הלוואות אקספרס אולם לעסקים קטנים לא תמיד קל לקבל אותן, וזו למעשה אחת המטרות של המערכת המתקדמת של ביזלנד - להנגיש הון קיים לכל סוגי העסקים.

האם עסקים קטנים נמצאים בסיכון גבוה יותר?

עסקים קטנים חשופים הרבה יותר לסיכונים עסקיים עקב התנודתיות הטבעית בתחומים רבים ובשל מצבי משבר, בין אם ספציפיים לעסק עצמו ובין אם כאלה שמאפיינים את כל הענף שבו פועל אותו עסק.

עפ"י מחקר מקיף שערכה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים (גוף שפועל במסגרת משרד הכלכלה במטרה לסייע לעסקים אלה ולהעצים אותם), 30% מבעלי העסקים הקטנים (עצמאיים שאינם מעסיקים עובדים או בעלי עסק עם עד 4 עובדים) שקלו לסגור אותו במהלך השנה שקדמה לביצוע המחקר. בקרב בעלי עסקים בינוניים, עם בין 5 ל-19 עובדים, שיעור אלה ששקלו סגירה כבר ירד ל-22% (שגם הוא כמובן נתון גבוה), ואילו בקרב בעלי העסקים הגדולים (יותר מ-20 עובדים) רק 6% דיווחו על קשיים שהובילו למחשבה על סגירה.

המסקנה ברורה: עבור עסקים קטנים קבלת הלוואה מהירה בטחונות היא במקרים רבים ההבדל בין סגירה להמשך פעילות. בהקשר זה כדאי לציין שעסקים אלה (עצמאיים + עסקים עם 1-4 עובדים) מהווים 85% מכלל העסקים במשק ומועסקים בהם, , כ-600,000 אנששים. מבחינה זו, לפלטפורמות דיגיטליות חדשניות כמו ביזלנד יש חשיבות רבה גם למשק כולו.

הקושי של העסקים הקטנים לקבל הלוואה מיידית בבנק

מקור האשראי העיקרי במשק הוא הבנקים, כך שבאופן טבעי עסקים אשר מחפשים הלוואות מיידיות פונים אליהם.

מצד אחד הבנקים ששים להעניק אשראי, הן למגזר הפרטי והן למגזר העסקי. מצד שני, למרות הפרסום האטרקטיבי אודות הלוואות מידיות בתנאים נוחים, עסקים שבאמת זקוקים לכסף מגלים שלא קל לקבל אשראי מהבנק.

בפרט חשופים לקושי לקבל אשראי מהיר מהבנק עסקים קטנים, גם בגלל שאחוזי הסירוב של הבנקים השונים גבוהים יותר ככל שהעסק קטן וגם בשל העובדה שנגבית מהם ריבית גבוהה יותר.

בהתאם, עפ"י הדו"ח המקיף והמפורט של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, 34% מהעצמאיים משיגים פחות מ-50% מהאשראי הנחוץ להם ו 24% מהעסקים הגדולים (20 עובדים או יותר) סיפרו כי הצליחו לגייס פחות ממחצית האשראי הנחוץ.

דיכוי השאיפה להתרחב

הקושי לקבל הלוואה מיידית ללא בטחונות בבנקים השונים לא רק מאיים על המשך קיומם של העסקים הקטנים אלא גם מצמצם את היכולת שלהם להתרחב.

עפ"י הדו"ח המקיף של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, כ-35% מהעסקים היחסית גדולים (עם 5 עובדים או יותר) שקלו הוספת מוצרים ושירותים חדשים, ואילו בקרב העסקים הקטנים (עצמאיים ועסקים עם עד 4 עובדים) רק 22% שקלו לעשות זאת, גם אם הרחבת הקטלוג מרחיבה את קהל היעד הפוטנציאלי ומסייעת לשמר לקוחות קיימים - זאת עקב הקושי לגייס אשראי שנחוץ לשם הוספת מוצרים.

ההמלצות של ה-OECD ושל ה-G20

הקושי המשמעותי של העסקים הקטנים לגייס הון לטובת התרחבות והתפתחות מקשה עליהם לצמוח ולמצות את הפוטנציאל שלהם, כך גם נפגע אחד ממנועי הצמיחה של המשק. באופן דומה הקושי למצוא הלוואות מיידיות ללא בטחונות מהווה איום של ממש על היכולת של עסקים קטנים, שחשיבותם לכלכלה כאמור גדולה, לשרוד מצבי משבר.

מסמך משותף ל-OECD (ארגון המדינות המפותחות) ול-G20 (ארגון הכלכלות הגדולות ביותר בעולם כולל סין, הודו וברזיל שכידוע אינן חלק מה-OECD), ממליץ לקברניטי כל המדינות בעולם לסייע לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים.

מבחינה זו הפלטפורמה המתקדמת של bizlend מיישמת למעשה את ההמלצות של ה-OECD וה-G20, הקלה על הרגולציה הרלוונטית ושיפור ההשכלה הפיננסית של בעלי עסקים קטנים.

הדיגיטל בשירות העסקים הקטנים

למזלם של העסקים הקטנים מסתמנת תמורה משמעותית בזכות המרחב הדיגיטלי כשמחפשים הלוואה מיידית ללא בטחונות כדאי לנצל את המרחב הדיגיטלי - שכן הטכנולוגיה המשוכללת מאפשרת להעניק הלוואות משתלמות ללא בטחונות גם לעסקים קטנים.

איך הטכנולוגיה הופכת את ההלוואות למשתלמות יותר?

בזכות היכולת לזהות מיד את מצבו של כל עסק ובהתאם גם את רמת הסיכון האמיתית של מתן אשראי, המערכת המתקדמת של ביזלנד מאפשרת גם לעסקים קטנים לקבל הלוואה בריבית אטרקטיבית ובסכום של עד 500,000 ש"ח.